Moc zapachów – lawenda

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.” – Patrick Süskind Pachnidło

Nie od dziś wiadomo, że zapach powoduje odpowiednie reakcje w organizmie. Właściwie dobrane perfumy poprawiają pewność siebie, olejki eteryczne wprowadzają w stan relaksacji, a feromony przyciągają płeć przeciwną. W serii “Moc zapachów” przyjrzymy się wpływowi różnych substancji na nasze samopoczucie czy funkcjonowanie.

1280px-Butterfly_on_the_Lavender_(5982214456)

Olejek lawendowy dzięki świeżemu, kwiatowo-ziołowemu zapachowi świetnie nadaje się jako odświeżacz powietrza. Jego zaletą jest też odstraszanie niektórych zwierząt, m.in. pająków czy komarów. Świetnie przydaje się zatem latem, kiedy to na zewnątrz aż roi się od insektów. Stosowany bezpośrednio na ukąszenie łagodzi swędzenie i obrzęk.

Lawenda jest jednym z podstawowych zapachów w aromaterapii. Działa antystresowo, pomaga się zrelaksować i zapobiega popadaniu w stany depresyjne.

W medycynie naturalnej olejek lawendowy polecany jest osobom zmagającym się z bezsennością, rozchwianym emocjonalnie, cierpiącym na nerwicę i migreny. Po aplikacji na skórę wykazuje działanie antybakteryjne, przeciwzapalne i przeciwgrzybiczne.

Kosmetyki z dodatkiem lawendy zalecane są szczególnie osobom z cerą trądzikową, przetłuszczoną i ze zniszczonymi czy przetłuszczającymi się włosami.

lavender-1490788_960_720

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s