Moc zapachów – anyż

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.” – Patrick Süskind Pachnidło

Nie od dziś wiadomo, że zapach powoduje odpowiednie reakcje w organizmie. Właściwie dobrane perfumy poprawiają pewność siebie, olejki eteryczne wprowadzają w stan relaksacji, a feromony przyciągają płeć przeciwną. W serii “Moc zapachów” przyjrzymy się wpływowi różnych substancji na nasze samopoczucie czy funkcjonowanie.

anise-1887231_960_720

Olejek anyżowy jest esencją z owoców rosnącego w Chinach drzewa anyżowego. Owoce te są środkiem wiatropędnym, a sam olejek zwiększa laktację, przez co przydaje się kobietom karmiącym.

Anyż ma działanie bakteriobójcze i rozkurczowe. Stosowany bezpośrednio na skórę działa odkażająco.

Olejek ten przydaje się również w walce z uciążliwymi pasożytami, takimi jak świerzbowce czy wszy. Jest więc zdrową, naturalną alternatywą na chemiczne środki.

Basilic_anis_2

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s