Moc zapachów – cynamon

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.” – Patrick Süskind Pachnidło

Nie od dziś wiadomo, że zapach powoduje odpowiednie reakcje w organizmie. Właściwie dobrane perfumy poprawiają pewność siebie, olejki eteryczne wprowadzają w stan relaksacji, a feromony przyciągają płeć przeciwną. W serii “Moc zapachów” przyjrzymy się wpływowi różnych substancji na nasze samopoczucie czy funkcjonowanie.

star-anise-with-cinnamon-sticks

Cynamon znany z intensywnego zapachu jest powszechnie stosowany w przemyśle spożywczym. Służy m.in. jako wyrazista przyprawa do lodów, ciast i deserów. Równie dobrze prezentuje się w niektórych napojach, takich jak kakao, kawa czy herbata.

Mało kto jednak zna inne, zdrowotne właściwości cynamonu. Może on być z powodzeniem stosowany przy kłopotach z trawieniem, bólach mięśniowych czy wyczerpaniu.

Ma również działanie antyseptyczne, ściągające i rozgrzewające.

Cinnamomum_verum_spices.jpg

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s