Moc zapachów – pomarańcza bergamota

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.” – Patrick Süskind Pachnidło

Nie od dziś wiadomo, że zapach powoduje odpowiednie reakcje w organizmie. Właściwie dobrane perfumy poprawiają pewność siebie, olejki eteryczne wprowadzają w stan relaksacji, a feromony przyciągają płeć przeciwną. W serii “Moc zapachów” przyjrzymy się wpływowi różnych substancji na nasze samopoczucie czy funkcjonowanie.

Bergamottepflanze

Olejek bergamotowy uzyskuje się ze skórki pomarańczy bergamoty. Posiada silne właściwości bakteriobójcze, więc spokojnie można go stosować zamiast jodyny. Kiedy połączymy go z mydłem, nadaje się też do dezynfekcji rąk.

Bergamot znany jest również z właściwości rozkurczowych, ale także przeciwlękowych, co czyni go przydatnym w leczeniu stanów depresyjnych. Nadaje się również w wypadku infekcji dróg oddechowych.

bergamot-1554304_960_720

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s