Moc zapachów – cytryna

„Ludzie bowiem mogą zamykać oczy na wielkość, na grozę, na piękno, i mogą zamykać uszy na melodie albo bałamutne słowa. Ale nie mogą uciec przed zapachem. Zapach bowiem jest bratem oddechu. Zapach wnika do ludzkiego wnętrza wraz z oddechem i ludzie nie mogą się przed nim obronić, jeżeli chcą żyć. I zapach idzie prosto do serc i tam w sposób kategoryczny rozstrzyga o skłonności lub pogardzie, odrazie lub ochocie, miłości lub nienawiści. Kto ma władzę nad sercami ludzi.” – Patrick Süskind Pachnidło

Nie od dziś wiadomo, że zapach powoduje odpowiednie reakcje w organizmie. Właściwie dobrane perfumy poprawiają pewność siebie, olejki eteryczne wprowadzają w stan relaksacji, a feromony przyciągają płeć przeciwną. W serii “Moc zapachów” przyjrzymy się wpływowi różnych substancji na nasze samopoczucie czy funkcjonowanie.

lemon-1117568_960_720

Olejek cytrynowy powszechnie stosowany jest jako naturalny wybielacz do zębów. Może z powodzeniem zastąpić drogie, naszpikowane chemią pasty.

Poza tym, cytryna ma działanie bakteriobójcze, wysuszające i odświeżające. Wzmacnia też układ nerwowy.

W medycynie naturalnej cytrynę stosuje się przy kłopotach z krążeniem i oddychaniem, a także stanach zapalnych dróg oddechowych.

Cytryna również sprawdza się w walce z trądzikiem i wysusza ugryzienia owadów, szczególnie komarów. Zmieszana z miętą daje efekt orzeźwienia i niweluje uczucie swędzenia.

lemons-1132558_960_720

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s